Ми в соц мережах

Напишіть нам листа

doctor@restartplus.com.ua

+38 (050) 641-47-46

+38 (063) 139-81-44

Що таке генетична схильність?

Генетична схильність до різних видів залежності, дійсно є суттєвою, у формуванні особистості. Існують гени, які підвищують схильність вживання спиртних напоїв, а також наркотиків, але варто розуміти де є ризики, а де їх немає. Ці гени передаються від батьків. Проте, ці ознаки також певною мірою змінюються доглядом, саморозвитком, харчуванням, травмами, способом життя і т.д.

Серед кількох десятків тисяч генів ДНК немає жодного, який би відповідав за потяг до алкоголізму. Але, з іншого боку, є багато генів, які можуть збільшити ризик розвитку алкоголізму. Спадковість також може відігравати роль у розвитку алкоголізму. Діти алкоголіків мають вищий ризик розвитку алкогольної залежності, ніж діти незалежних від алкоголю батьків. Це може бути пов’язано як з генетичними факторами, так і з оточенням, в якому виросла дитина, наголошують лікарі психологічної реабілітації “Рестарт+” Харків.

Дослідники виявили дві групи таких генів: гени, які контролюють утилізацію алкоголю в організмі, та гени, які визначають нейропсихічні функції. В утилізації алкоголю в організмі беруть участь ферменти алкоголь-дегідрогеназа та альдегід-дегідрогеназа. Перший із них кодується групою генів ADH, локалізованою в 4-й хромосомі, а другий – геном ALDH2, локалізованим у 12-й хромосомі. Певні мутації цих генів можуть спровокувати розвиток алкоголізму. Генів, які причетні до розвитку алкоголізму, багато, але кожен із них окремо чинить незначний вплив. Повною мірою несприятлива сукупність таких генів може проявитися при наявності провокуючих чинників навколишнього середовища, одним із яких є неблагополучна родина.

Дослідження і статистика

Гени – це функціональні одиниці ДНК, що становлять геном людини. Вони містять інформацію, яка направляє основну клітинну діяльність організму. Здоров’я людини є результатом динамічної взаємодії між генами і навколишнім середовищем. Наприклад, як генетика, так і чинники способу життя, такі як дієта, фізична активність і стрес, впливають на ризик високого кров’яного тиску. Дослідження дозволили з’ясувати, як оточення людини впливає, зокрема, на вживання наркотиків. Вплив наркотиків або стресу в соціальній або культурному середовищі людини може змінити експресію і функцію генів, що в деяких випадках може зберігатися протягом всього життя людини.

схильність до  залежності

Дослідження близько 5000 близнюків показали, що гени несуть відповідальність за приблизно половину ризику залежностей від алкоголю та інших психоактивних речовин. Отже, одні тільки гени не визначають, чи буде розвиватися залежність у людини. У ДНК людини є сотні генів, які можуть збільшити ризик розвитку розладів, пов’язаного з вживанням. Більшість захворювань, включаючи залежність, є складними, і варіації багатьох генів визначають загальний рівень ризику або захисту людини. Доброю новиною є те, що спеціалісти “Рестарт+” активно шукають нові шляхи лікування і профілактики цих складних захворювань.

Фахівці психологічної реабілітації. “Рестарт+” зазначають, що наприклад, невротизм, як правило, асоціюють з багатьма формами залежності. Згідно з аналізом 175 досліджень, розлади, пов’язані зі зловживанням психоактивними речовинами, пов’язані з високим рівнем невротизму та низьким рівнем самоконтролю. Поведінкові залежності, такі як залежність від інтернету, фізичних вправ і нав’язливе бажання робити покупки, також пов’язані з невротизмом.

Залежність від наркотиків відноситься до великого класу захворювань мультифакторіальної природи, маніфестація яких визначається взаємодією генетичних факторів у вигляді спадкової схильності та факторів зовнішнього середовища. Описано дослідження, в яких підкреслюється важлива роль окислювального стресу та апоптозу в механізмах опійної наркоманії . Показано, що при опійній наркоманії спостерігаються порушення різних сторін структурно-метаболічного гомеостазу, що прогресивно посилюються.

Міфи і реальність

Наш мозок реагує на корисні та приємні для нас речі чи події викидом хімічних речовин – нейромедіаторів. Саме ці речовини  утворюють “систему винагороди”, які спонукають  повторювати  бажану для організму поведінку, говорять спеціалісти нашого психологічного центру “Рестарт+” у Харкові. Це не означає, що людина обов’язково зіткнеться із цим захворюванням – швидше, це вказує на підвищений ризик у порівнянні із загальною популяцією. Наприклад, ген DRD2, який часто асоціюється з наркоманією, бере участь у регуляції дофамінових рецепторів, що може впливати на схильність людини до шукання винагороди і, отже, до споживання наркотиків.

Скоріше, у дітей, батьки яких страждають від залежності, може бути більший ризик розвитку залежності через поєднання генетичних схильностей та сімейного соціального контексту. Генетичні дослідження виявили певні гени, які асоціюються із підвищеним ризиком розвитку залежності. Однак ці гени не є “генами наркоманії”, а скоріше факторами, що збільшують уразливість до залежності за наявності інших провокуючих факторів, таких як доступність наркотиків, соціальний тиск та особисті травми.

Неправдиві відомості про наркоманію поширюють переважно залежні, які бажають виправдати свою згубну пристрасть, та виробники заборонених речовин, які зацікавлені у збільшенні кількості клієнтів. Міфи і факти про наркотики. Міф: неможливо звикнути до наркотичних речовин з першого разу. Факт: першу дозу ти отримуєш безкоштовно, але вона може бути смертельною. Міф: від наркотиків можна відмовитись будь коли. Факт: залежність до наркотиків виникає на фізіологічному рівні. Ендогенні ретровіруси людини (HERV) – це частина генетичного коду, що дісталася нам від наших далеких предків у ході еволюції. Здебільшого це так звана сміттєва або надлишкова ДНК, оскільки функції генів, що входять до неї, поки не встановлені. Дослідження в цій галузі вказують на те, що схильність до адиктивної поведінки може бути закладена генетично. Епігенетичні зміни дуже важливі для формування алкогольної залежності індивіда: саме завдяки їм відбувається нейроадаптація, і мозок звикає до роботи в умовах підвищеної концентрації етанолу. Епігенетичний портрет особливо яскраво формується в період пренатального розвитку, тому вплив алкоголю під час вагітності також може мати велике значення у формуванні майбутньої залежності.

Діагностика і профілактика

Зразки для тестування зазвичай отримують з крові, слини або тканин пацієнта. . У психологічній реабілітації “Рестарт+” ви можете обрати генетичні дослідження за найсучаснішими системами тестування, такими як PRISCA, що дає можливість оцінити наявність хромосомних аномалій за непрямими показниками та NIPT – генетичне дослідження, яке виконується за допомогою аналізу крові. Це дозволить вам внести ясність і відповіді на ваші запитання. Генетичне тестування є надійним методом дослідження ДНК, який дозволяє виявити генетичні аномалії, що можуть бути причиною різних захворювань або станів. Це дослідження проводиться за допомогою аналізу зразків крові, слини або інших тканин організму.

схильність до  залежності

Збір анамнезу дуже важливий при хронічних та спадкових захворюваннях. Адже такі недуги можуть роками не давати знати, а потім раптово знову перейти в гостру форму – і для лікаря дуже важливо розуміти, що саме сприяло ремісії, а що спровокувало чергове загострення.

Збір анамнезу проводиться за повного дотримання лікарської таємниці. Щоб результат був максимально ефективним, лікар і пацієнт повинні довіряти один одному – тоді пацієнт зможе бути абсолютно щирим, а лікар не матиме підстав щодо сумнівів у наданих відомостях. Пропонується як безкоштовна консультація, так і перевірка на наркотики повністю на безоплатній основі. Для консультації з питань наркозалежності завжди можна зв’язатись з черговим лікарем. Обов’язково формується індивідуальна стратегія лікування наркоманії.

Профілактичні заходи

Спеціалісти психологічної реабілітації  “Рестарт+” Харків застерігають, що, без профілактики здорового способу життя, психологічної підтримки, а також комплексу лікування і програми реабілітації – результат може бути невтішним. Тому, зазначають наші лікарі – психіатри “Рестарт+”, варто поетапно ознайомитись, і вирішити кроки щодо усунення відповідних чинників, що призвели до вживання наркотичних засобів і алкоголю.

У психологічній реабілітації “Рестарт +” у Харкові, застосовується сучасний гнучкий підхід до терапії залежностей, де враховуються знання та методики взаємодії різних психотерапевтичних шкіл. Залежним людям пропонуються як відомі та опрацьовані методи когнітивно-поведінкової терапії, так і психодинамічна терапія. Спочатку робота психолога у “Рестарт” спрямована на досягнення пацієнтом більшої стабільності в житті, включаючи зниження або припинення прийому наркотиків і психоактивних речовин. Далі здійснюється робота з наслідками вживання наркотиків. Враховується не лише історія виникнення залежності, а й весь контекст життєвої ситуації та особливості особистості пацієнта.

Завдяки регулярному  моніторингу визначається своєчасне виявлення негативних тенденцій розвитку ситуації, пов’язаної з формуванням наркотичної та алкогольної залежності у населення, нових загроз для національної безпеки, що виникають внаслідок незаконного обігу психоактивних речовин, а також визначення факторів, які їх викликають.

І чим більше людей усвідомлюють цей факт, розуміючи цінність заходів щодо профілактики наркоманії, тим успішніше будуть реалізовані програми з викорінення цієї соціальної хвороби, яка розвивається тільки при певних умовах і, як це не сумно, на добровільних засадах. Людині, у якої є громадянська позиція, розуміння цінності моралі і прагнення до самовдосконалення, просто не спаде на думку приходити до згубних думок, щодо вживання хімічних речовин, нагадують професіонали психологічної реабілітації “Рестарт+” у Харкові

Сучасні методи допомоги

У нашому психологічному центрі “Рестарт+” ми об’єднуємо медичні методи лікування з підтримкою адаптації в суспільстві, розвитком особистих здібностей та талантів. Це вважається важливою частиною процесу лікування залежності, оскільки багато наших пацієнтів не отримують необхідну підтримку або не відчувають її в сім’ї та у звичному соціальному середовищі. Важливо пам’ятати, що боротьба з алкоголізмом і наркоманією – це тривалий процес. Залежність не розвивається за день, і швидкого лікування не буває. Терпіння та постійна підтримка відіграють ключову роль у процесі одужання.

схильність до  залежності

Щоб підтримка психолога була всебічною, окрім мотивації хворого на лікування родичам рекомендується відвідувати групи співзалежних, а також індивідуальні консультації з психологом, запевняють фахівці нашої реабілітації “Рестарт+”. Психолог для наркомана, і його рідних відіграє важливу роль у процесі відновлення, допомагаючи пацієнтам усвідомити свої проблеми, змінити ставлення до життя та знайти внутрішні ресурси для боротьби із залежністю.

В реабілітаційний комплекс “Рестарт+” входить: медичний, соціальний, психологічний, педагогічний, фізіотерапевтичний підхід для відновлення втрачених здібностей і здоров’я, який був сформований в процесі хвороби наркоманії, алкоголізму, ігроманії

Телефонуйте у любий зручний для вас час. Анонімність гарантуємо. Консультування професійне і безкоштовне. Кожень день – це можливість змінити своє життя належним чином. Ваш “Рестарт+” завжди поряд.

Відгуки наших клієнтів – ми пишаємося їхніми досягненнями!

ЗВ'ЯЗОК
Зв'яжіться з нами - розпочніть перезавантаження свого життя сьогодні!

Ваші питання — наш пріоритет.

В разі потреби чи бажання отримати більше інформації, будь ласка, скористайтеся нашою формою зв’язку. Наша дружня команда експертів готова вам допомогти та відповісти на всі ваші запитання щодо лікування та послуг, які ми надаємо.

Замовляйте зворотній дзвінок


Використана література:

Артемчук А. Ф. Алкоголізм в осіб молодого віку /Артемчук А. Ф. – Київ : Здоровья, 1985.

Горбунов В. І. Алкоголь і сім’я / В. І. Горбунов // Профілактика пияцтва, наркоманії, токсикоманії, куріння, СНІДу

Кухаренко Г. Вплив алкоголю, наркотиків і токсинів на нервову систему і поведінку людини / Г. Кухаренко // 

Читати також:

2 Відповіді

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

RU